Poprzednia Strona SEMINARIA, KURSY I SZKOLENIA Strona domowa


Gasshuku yawara / hanbojutsu
( Katowice 6.05.2012 )


W niedzielę 6 maja 2012 r. w Katowickim Gishi dojo odbył się kolejny staż jujutsu (yawara) i hanbojutsu w ramach oficjalnej współpracy Ośrodka Gishi z Centrum KOBUDO KENKYUKAI. Zajęcia na stażu prowadził Dyrektor Techniczny Centrum Eryk Murlowski (7 dan) i Robert Bober (3 dan). Szkolenie, w którym wzięło udział ok. trzydziestu osób, miało na celu wprowadzenie adeptów z Katowic w kolejne szczegóły techniczne w systemach obowiązujących w Centrum. Dlatego też w tym gasshuku brali udział tylko adepci starsi stażem i wiekiem (bez grup dzieci). Tak jak i w poprzednich szkoleniach, każdy adept z sekcji katowickiej miał możliwość trenowania z adeptami z Sakura no yama dojo i Kobukan dojo, co sprzyjało dobrej wymianie doświadczeń.

Pierwsza część zajęć poświęcona było zasadom Nihon jujutsu oraz Goshin jujutsu. Bardzo mocno była akcentowana sprawa odpowiedniej stabilnej postawy (równowaga) oraz wytrącania przeciwnika z jego pozycji (kuzushi). Kolejnym punktem były dźwignie łączone (nadgarstek, łokieć, bark) oraz ich zastosowanie w formach kata. Nauka form i poszczególnych technik pokazała że przy ich wykonaniu (zastosowaniu) potrzebna jest dobra technika a nie siła. Druga część zajęć dotyczyła podstaw bojutsu i realizowana była poprzez ćwiczenie happo no undo hanbojutsu. Później ćwiczący poznawali formy pierwszego hanbo kata Na koniec ćwiczący poznali kilka dodatkowych technik zastosowania hanbo w samoobronie.

Trzecia część zajęć poświęcona była różnym formom goshin jujutsu oraz technikom w parterze. Techniki były nastawione na kontrolę przeciwnika w newaza oraz na sposoby wyswobadzania się z trzymań.

Miłym akcentem był udział w stażu sensei Andrzeja Grześki z Sosnowca oraz Dariusza Gurgula, Prezesa Company Cobra Krav Maga (Urban Survival Real Solutions) Department in Europe oraz Seniora - Instruktora U.S.M.T.A. w zakresie Muay Thai i Thai Boxing. Obaj są od wielu lat przyjaciółmi sensei Eryka Murlowskiego, a wspomniany Andrzej Grześka zdawał przed nim egzamin na shodan w goshin-jutsu w styczniu 1991 roku.

Dodatkową niespodzianką było wręczenie przez Dariusza Gurgula dyplomu uznania dla Eryka Murlowskiego, przyznającego mu dożywotni honorowy tytuł "Profesora realnej samoobrony miejskiego przetrwania" za ogromne osiągnięcia i wieloletnie promowanie sztuk walki i samoobrony.

Udział w stażu niewątpliwie pozytywnie przyczynił się nie tylko do poszerzenie wiedzy o systemach nauczanych w Centrum Kobudo Kenkyukai, ale także zacieśnił kontakty towarzyskie pomiędzy uczestnikami z poszczególnych oddziałów.
Powrót do listyPoprzednia Strona   Strona domowa