Poprzednia Strona SEMINARIA, KURSY I SZKOLENIA Strona domowa


Gasshuku jujutsu / hanbojutsu / battojutsu
(Choszczno 21-22.04.2012)


W dniach 21-22 kwietnia 2012 r. w Hakuaikan dojo w Choszcznie odbył się kolejny staż jujutsu (yawara), hanbojutsu i battojutsu. Było to pierwsze gasshuku, które odbyło się w ramach oficjalnej współpracy Hakuaikan dojo z Centrum KOBUDO KENKYUKAI. Organizatorem stażu był sensei Sebastian Kuzynin (2 dan iaido). Zajęcia na stażu prowadził Dyrektor Techniczny Centrum Eryk Murlowski (7 dan) wraz z Robertem Bober (3 dan). W szkoleniu wzięło udział kilkanaście osób, a cały staż miał na celu wprowadzenie adeptów z Choszczna w zasady techniczne obowiązujące w Centrum. Podział w czasie zajęć był taki, że ćwiczący cały czas zmieniali się w parach, co sprzyjało dobrej wymianie doświadczeń.

Pierwsza część zajęć poświęcona była dźwigniom łączonym (nadgarstek, łokieć, bark) oraz ich zastosowaniu w formach kata. Mocno była akcentowana sprawa odpowiedniej stabilnej postawy (równowaga) oraz wytrącania przeciwnika z jego pozycji (kuzushi). Druga część zajęć dotyczyła podstaw bojutsu i realizowana była poprzez ćwiczenie happo no undo hanbojutsu. Na koniec w ramach "bonusu" ćwiczący poznali kilka technik zastosowania hanbo w samoobronie. Drugi dzień zajęć poświęcony był podstawom yawara oraz zasadom Nihon jujutsu i Goshin jujutsu. Na zakończenie rozpoczęła się nauka form i poszczególnych technik battojutsu na bazie systemu Toyama ryu. Oprócz tego przećwiczono zasady reiho.

Nauka na stażu niewątpliwie pozytywnie wpłynęła na poszerzenie wiedzy o systemach nauczanych w Centrum Kobudo Kenkyukai.
Powrót do listyPoprzednia Strona   Strona domowa