Poprzednia Strona Seminarium AKIDO   5-6.11.2005 Strona domowaAlan Ruddock

Jako trzynastoletni chłopiec z Dublina Alan Ruddock rozpoczął swoją podróż ze sztukami walki, która ostatecznie zaprowadziła go do Japonii, by tam spędzić kilka lat i trenować pod okiem Morihei Ueshiba (założyciela Aikido). Swój pierwszy kontakt ze sztukami walki rozpoczął w Irlandzkim klubie organizacji Judo (I.J.A) u Seamus Kavanagh (wówczas 2 Dan). Ten początkowy trening w judo połączony z Ju Jitsu oraz walką wręcz naprowadził Alana do jego pierwszego zetknięcia z Aikido. " Miałem słabe rozeznanie o Aikido poprzez moją ogromną kolekcję książek Judo i Karate, wtedy to zobaczyłem Sensei Yamada, który zrobił piekielnie bolesne Nikyo (dźwignia na nadgarstek) na Seamus Kavanagh w szatni I.J.A, co wzbudziło moje zainteresowanie".

W 1964 roku Alan wyjechał do Japonii by uczyć się Aikido. W owym czasie pracował na statkach handlowych jako radiotelegrafista, a swoją wiedzę na temat Aikikai Hombo Dojo zaczerpnął z książki Tohei Sensei - "Aikido". Kiedy jego statek przypłynął do Yokohamy postanowił prosto pojechać do Dojo, tam spotkał Henrego Kono, został w Dojo do wieczornego treningu. Tego dnia niestety nie miał okazji zobaczyć O'Sensei, ale za to widział innych nauczycieli oraz Saotome Sensei. Po tej wizycie postanowił wrócić do Irlandii, by zarobić wystarczającą ilość pieniędzy i móc wrocić do Japonii rok później. W międzyczasie znalazł Związek Ken Williams Aikido w Anglii i zapisał się na Letnią Szkołę z Nakazano Sensei 7 Dan.

W roku 1975 Alan Ruddock powrócił do Japonii, a dokładnie do Tokyo gdzie rozpoczął regularne treningi w Hombo Dojo w Shinjuku. Treingi odbywały się na bardzo twardych poniszczonych tatami pokrytych brezentem, które zdzierały skórę stóp. Potrzeba było miesiąca lub dwóch, by skóra się utwardziła oraz ogromnej determinacji do kontynuowania dalszych treningów. Alan po raz pierwszy zobaczył O'Sensei na trzecim, czwartym treningu. O`Sensei dał krótki wykład i zaczął rzucać po macie jednym ze swoich uczniów (Uchi-deshi). Alan wiedział, że to, co robił O'sensei było czymś niezwykłym i sam chciał być tak dobry, ale nie czuł tego samego, co inni jego uczniowie powtarzający: "Wow - tam coś jeszcze musi być!". Alan był pod wielkim wrażeniem i zaintrygowało go to, co zobaczył, lecz nie był speszony. Jego podróż do Japonii miała charakter osobisty oraz duchowy i wiedział, że ten człowiek był kimś, kogo można poznać tylko raz - Morihei Ueshiba był prawdziwym mistykiem. W przeciągu miesięcy i lat Alan widział O'Sensei każdego dnia. Jako osoba wyćwiczona w Karate, Judo i JuJitsu nie imponował mu widok ludzi latających w powietrzu bez widocznego powodu. Kosztowało go bardzo wiele wysiłku uczyć się tego, co było do nauczenia. Na początku zadawał sobie pytanie, czy to możliwe, że ci uczniowie tak poprostu przewracają się..., potem kolejny uczeń atakował i kolejny, opisując swoje oszałamiające wrażenie spadania (bez powodu), lecz poźniej podczas swojej uważnej obserwacji Uke (uczniów), był przekonany, że ten człowiek jest nieprawdopodobny. O'Sensei uczył każdego, kto był otwarty i chciał się uczyć, ale był również samotnikiem, nawet dla japończyków. Zrozumieć to wszystko można było tylko poprzez ćwiczenia, a nie przez specjalne traktowanie. W rzeczywistości wypracowywując sobie samemu technikę, co było częścią treningu.

Alan Ruddock ćwiczył każdego dnia tygodnia, czasami chodził na treningi do Dojo Nishio Sensei Otsuka (7 Dan Aikido, 6 Dan Iai oraz 5 Dan Karate), który nauczał w kilku salach dookoła Tokyo. Jako osoba ćwicząca karate bardzo lubiał jego dynamiczne Aikido i pełne wszelakich ruchów wyćwiczonych dzięki różnym sztukom walki. O'Sensei darzył Nishio Sensei szczególną admiracją. Alan przebywał w Japonii w latach 1965 do 1968, następnie wyjechał do Hong Kongu pomóc Virginii Mayhem założyć Hong Kong Aikikai. Ostatecznie powrócił do Irlandii i założył mały klub Aikido. Po pewnym czasie wyjechał za pracą do Londynu, gdzie prowadził klub Aikido przy Londyńskim Uniwersytecie. W 1974 roku podjął pracę na Isle of Man (wyspa pomiędzy Irlandią, a Anglią) i od roku 1975 do teraz prowadzi grupę Aikido.

Sensei Alan Ruddock jest Technicznym Doradcą seniorem w Irlandzkiej Organizacji Aikido.

Tekst ten został przygotowany na podstawie artykułu opublikowanego w magazynie "Irish Fighter", autorstwa Rob'a Corwell, Irlandia 1998.

Eryk Murlowski

Poprzednia Strona   Strona domowa