Poprzednia Strona MOJA BIBLIOGRAFIA I INNE MATERIAŁY Strona domowa



Przedstawiam tutaj wykaz bibliografii z której korzystam zdobywając wiedzę o historii bujutsu. Gromadziłem przez wiele lat książki, czasopisma, broszury (wiele zakupionych w antykwariatach) oraz inne materiały przekazane mi przez ekspertów z wielu krajów. Są to przedstawiciele różnych organizacji, szkół i systemów zajmujących się japońskimi formami bujutsu. Nie mogę nie wspomnieć o moich przyjaciołach z Polski, także entuzjastach tej tematyki, posiadających bogatą wiedzę na ten temat oraz bardzo ciekawe zbiory. W tym miejscu dziękuję im za bezinteresowną pomoc w tym zakresie.

Wracając do bibliografii, zawiera ona nie tylko książki traktujące o japońskich sztukach walki, lecz także inne traktujące m.in. o historii i religii Krajów Dalekiego Wschodu. Bez tych materiałów nie sposób poznać chociażby części kultury tych krajów.

Każda książka zawiera pewne wskazówki i informacje, które trzeba poznać. Potem pozostaje tylko kwestia odpowiedniego "przefiltrowania" jej zawartości i wyselekcjonowania "prawdy". Wiele zawartych w nich historii opartych jest na legendach lub przypowieściach, lecz zdecydowana większość jest mocno osadzona w realiach historycznych, co pozwala na korygowanie błędnych teorii.

Dostęp do wielu źródeł jest nadal utrudniony, ale nie niemożliwy. Najtrudniejszym jednak zadaniem dla wszystkich zainteresowanych tym tematem jest wyszukać właściwe informacje, by nie tracili orientacji w zalewających nas potokach pseudo-informacji o Dalekowschodnich Sztukach Walki i o ich mistrzach (?). Jak wielu z was zauważyło, książki ukazujące się na naszym rynku w 90 % informują nas o technicznej stronie sztuk walki. Mnóstwo zdjęć technik z nożem, mieczem, kijem, tajemnych technik ninjutsu, opisy i "przepisy" na obronę przed wieloma rodzajami broni włącznie z bronią palną. Powielanie i mieszanie różnorakich technik z różnych styli, tworząc z nich słynne systemy "combat". Pasują one do wszystkiego i dla wszystkich (policja, wojsko, ochrona, sportowe formy, surviwal , itp.) co spowodowane jest tylko komercją i modą . To samo dotyczy stopni kyu i dan oraz innych tytułów, mających niestety, znaczenie tylko w tym środowisku. No, chyba że dla kogoś jest to rzecz niezbędna i nieodzowna do życia !

Jeżeli chociaż tylko kilka osób skorzysta z materiału, który postaramy się tu przekazać, będzie to dla nas wielka satysfakcja. Wszelkie pytania, sugestie i wątpliwości proszę przesyłać na e-mail: jujutsu@kobudo.pl

Eryk Murlowski


Poprzednia Strona   Strona domowa