Poprzednia Strona SEMINARIA, KURSY I SZKOLENIA Strona domowa


BUDOSAI 2007


W pierwszy weekend sierpnia w Narodowym Centrum Sportu w Bisham Abbey (Anglia) odbył się niecodzienny kurs KARATE JUTSU. Okazją do spotkania ponad 150 ćwiczących było 50-lecie karate w Anglii, z których większość to posiadacze stopni mistrzowskich. Nie było to spotkanie typowych systemów sportowego karate, chociaż w trakcie kursu odbyło się towarzyskie spotkanie drużyn Holandii i Anglii wg reguł WKF, gdzie gospodarze drużynowo pokonali gości w walkach sportowych. I to był jedyny sportowy akcent w trakcie trzydniowych treningów zorganizowanych przez Brytyjski Związek Karate. Jednym z organizatorów i sponsorów był Terry Wingrove (8 dan karate, 9 dan jujutsu, 3 dan aikido) znany w Polsce poprzez swoje szkolenia z zakresu jujutsu i yawara ryu, którego przedstawicielstwo w naszym kraju od 2004 roku posiada Centrum KOBUDO KENKYUKAI w Chrzelicach.

Na zaproszenie mistrza w kursie uczestniczyła kilkunastoosobowa grupa z Polski, przedstawiciele z ośrodków krajowych Centrum:

  • sensei Piotr Pohnke z Gdańska (dojo BUDOKAN)
  • sensei Zbyszek Struk z Białegostoku z asystentami (dojo SHOBUKAI)
  • sensei Marek Zasadny i sensei Bolesław Jędraszko z Gdyni (dojo BUDOKAN)
  • sensei Adam Twardy z Kalisza
  • sempai Norbert Bolik z Jastrzębia-Zdrój (dojo KOBUKAN)
  • sensei Jacek Rusin i sensei Sławomir Kleczewski z Andrychowa (dojo SHODAN)
  • sensei Robert Bober z Opola (dojo KOBUKAN)
  • sensei Waldemar Pschemus z Prien am Chimsse (Przedstawiciel Centrum i IJJF na Niemcy)
  • sensei Andrzej Kilian i sempai Grzegorz Grinig (Przedstawiciele Centrum w Londynie)
  • sensei Eryk Murlowski Chrzelic z sempai Michałem Rutkowskim (dojo SAKURA no YAMA)

Prezes Centrum, Eryk Murlowski powołał grupę czołowych instruktorów, którzy mieli niezwykłą możliwość uczestniczenia w treningach z najlepszymi mistrzami z Japonii, Okinawy, Chin, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Europy. Kilku z nich po raz pierwszy odwiedziło Europę, a trzech mistrzów z Chin - CHENG MIAO PAN, QIONGQI PAN, JIAN FENG CHEN po raz pierwszy opuściło swój kraj. Mistrzowie ci to przedstawiciele systemu Ong Gong Shr Wu Shu Guan, będącego największym i najlepszym systemem "Białego Żurawia" w prowincji Yong Chun.

sensei Marek Zasadny podczas nauki Ong Gong Shr Wu Shu Guangrupa KKK w trakcie rozmowy z sensei Rostasem Tiborem

Z Okinawy przyleciał sensei Morio Higaonna 9 dan Goju ryu karate, któremu towarzyszył jego syn Eric Higaonna oraz sensei Tetsuji Nakamura 6 dan Goju ryu z Kanady. Sensei Morio Higaonna, prawdziwa legenda i mistrz karate oraz uznany w świecie nauczyciel sztuk walki demonstrował formę oddechową Sanshin kata i formy utwardzania a jego syn formy kakie i bunkai.

sensei Tetsuji Nakamura, sensei Morio Higaonna, sensei Waldemar Pschemus (przedstawiciel Kobudo Kenkyukai w Niemczechsensei Morio Higaonnasensei Rostas Tibor, sensei Makoto Fukumoto, sensei Kando Shibamori, sensei Shinyu Gushi, sensei Morio Higaonna

Kolejny japoński mistrz sensei Shinyu Gushi 9 dan Uechi ryu karate prócz formy Sanshin kata demonstrował techniki z bronią. Jego asystent sensei Makoto Fukumoto 6 dan Uechi ryu demonstrował m.in. formy tameshiwari (łamanie desek).

sensei Shinyu Gushisensei Shinyu Gushisensei Makoto Fukumotosensei Terry Wingrove, sensei Shinyu Gushi, sensei Makoto Fukumoto

Pozostali japońscy mistrzowie to sensei Yukiyoshi Marutani 7 dan Sei ryu karate, jeden z najlepszych nauczycieli nowoczesnego karate w świecie i bardzo twardy w kumite oraz sensei Kando Shibamori 8 dan Wado ryu karate, nauczający ten styl w Austrii, Węgrzech, Rumunii, Włoszech, Niemczech i Francji. Sensei Kando demonstrował m.in. formy kata wado ryu z asystentem Rostasem Tiborem 5 dan z Węgierskiej Organizacji Wado-ryu Karate (www.wadokarate.hu)

sensei Yukiyoshi Marutanisensei Kando Shibamori

Poza wymienionymi mistrzami na Budosai nauczali - Hanshi Alex DaCosta (8 dan Iiaido, 6 dan karate) z Portugalii który prowadził zajęcia z iaido oraz sensei Alan Ruddock (6 dan karate, 5 dan aikido) z Irlandii, techniczny Doradca i Senior w Irlandzkiej Organizacji Aikido, uczeń samego O`sensei Morihei Ueshiby, twórcy aikido. Sensei Alan nauczał podstaw aikido w bardzo prosty i subtelny sposób. Sądzę, że dla wielu aikidoków w naszym kraju byłaby to dobra lekcja zrozumienia technik aikido.

przedstawiciele KKK z hanshi Alex DaCosta (trzeci od lewej)sensei Alan Ruddock

Wspaniała atmosfera towarzyszyła zajęciom, które odbywały się w kilku grupach prowadzonych na zmianę przez mistrzów z Chin i Japonii. W trakcie ćwiczeń poznawano wiele technik karate, kombinacji technicznych, form oddychania oraz technik z bronią. Dla wszystkich ćwiczących na Budosai była to niepowtarzalna szansa porównania Sanshin Kata w wersjach Goju ryu, Uechi Ryu i Fuzhou Biały Żuraw w wykonaniu czterech mistrzów. Każdy mógł porównać i dostrzec różnice jak i podobieństwo między trzema wersjami wywodzącymi się historycznie z jednego źródła.

Mistrzowie dużą wagę przywiązywali do technik (kakie oraz sanchin kata). Dali wiele wskazówek, obrazowo wyjaśniając wątpliwości dotyczące właściwego poruszania się, np. dynamika zejść z linii ataku, techniki i sposoby przemieszczania się podczas wykonywania poszczególnych kata. Dla sensei Morio Higaonna szczególne znaczenie ma energia. Sporo czasu treningowego poświęcił więc pracy z tandenem. Uwagi dotyczyły zarówno teorii jak i praktycznego wykorzystania energii w odpowiednim czasie i miejscu. Mistrz bardzo często odwoływał się do analogii i zaskakujących porównań, co okazało się niezwykle cenne w zrozumieniu przekazywanej przez niego wiedzy. W ostatnim dniu Budosai mistrzowie zademonstrowali różne formy kata i techniki z przeciwnikiem. Wspaniały pokaz możliwości karate dał sensei George Andrews 7 dan Goju ryu z Londynu wraz ze swoją grupą studentów Goju ryu demonstrując kata oraz różne formy ćwiczeń. Goście z Polski mieli nie tylko możliwość trenowania z każdym z mistrzów, ale mogli też zadawać pytania dotyczące historii poszczególnych stylów jak i aspektów technicznych. Kiedy techniki yawara ryu nauczał i demonstrował sensei Terry Wingrove, wykonywał je wyłącznie z polskimi instruktorami. Wszystkie treningi z sensei Wingrove były bardzo bacznie obserwowane przez pozostałych mistrzów.

Z wielką przyjemnością mogę tylko dodać, że Polska grupa zostało bardzo wysoko oceniona pod względem technicznym przez mistrzów prowadzących zajęcia, a kilku z nich zaproponowało współpracę z Centrum KOBUDO KENKYUKAI oraz zapowiedziało swój przyjazd do Polski.

Na koniec chciałbym dodać, że prócz treningów było jeszcze wiele spotkań i rozmów z mistrzami, instruktorami i naszymi przyjaciółmi w czasie wspólnych posiłków, spacerów oraz w trakcie zwiedzania okolicy. W sobotę 4 sierpnia sensei Terry Wingrove zaprosił naszą grupę na specjalny bankiet z okazji 50 lecia Brytyjskiego Karate, który odbył się w małym ale pięknym pałacyku na terenie Narodowego Centrum Sportu w Bisham Abey. Pałacyk ten to przed wiekami dom Henryka VIII i Elizabeth stojący na terenie starego opactwa Bisham Abey w cudownej okolicy Buckinghamshire. Zaraz za ogrodzeniem posiadłości, tuż nad brzegiem Tamizy stoi stary kościółek z XII wieku, mający związki z Templariuszami.

piękne pozostałości opactwa Bisham Abey nocąKobudo Kenkyukai na tle Bisham Abey

Bankiet na ok. 120 osób odbył się w największej sali z bardzo wysokim sufitem i piękną galerią obrazów. Kilkugodzinne spotkanie wypełnione rozmowami, śmiechem, świetnym jedzeniem i winem z prywatnej piwnicy Terrego pozwoliło cudownie odprężyć się zebranym tam przedstawicielom z dwunastu krajów. W niedzielę kontynuacja treningów, pokazy i na koniec głośny aplauz wszystkich ćwiczących, usatysfakcjonowanych wspaniałą atmosferą i poziomem Budosai 2007.Eryk Murlowski


Poprzednia Strona   Strona domowa