Poprzednia Strona Kobukan Dojo Strona domowaJujutsu-aikujujutsu Kobudo Kenkyukai Senta So-Honbu

Historia dojo w Opolu

Pierwsze dojo jujutsu w Opolu powstało w styczniu 1985 roku. Zbyt szumnie nazwane to miejsce - DOJO mieściło się w sali gimnastycznej w szkole zawodowej PIP Instal na ul. Małopolskiej. Odbywały się tam pierwsze treningi jujutsu wg systemu Goshin jutsu, a od 1986 roku także wg systemu Yoshin ryu. W zajęciach uczestniczyła młodzież szkół ponadpodstawowych.

Z uwagi na brak stałego miejsca trenowania po kilku latach zaczęły się problemy z miejscem do treningów. W okresie od 1988 do 199 zajęcia jujutsu odbywały się m.in. w sali na Metalchemie, a później w sali sportowej w jednostce wojskowej przy ul. Niemodlińskiej. Później sekcja przeniosła się do sal sportowych kilku szkół; SP 13 przy ul. Książąt Opolskich, Technikum Mechanicznego przy ul. Mondrzyka (obecnie Osmańczyka) i SP 20 przy ul. Grudzicka. Stan taki z małymi przerwami utrzymywał się do końca 2002 roku.

W lutym 2003 roku rozpoczęliśmy zajęcia w nowej sali przy ul. Torowej, gdzie ćwiczyliśmy do połowy 2005 roku. Wtedy też zaczęła funkcjonować już nowa nazwa dojo - KOBUKAN Kobukan Dojo. Nazwa ta wzięła się m.in. z tego, że we wspomnianym okresie od 1988 do 2003 roku w naszej sekcji odbywały się zajęcia Goshin jutsu, Hontai Yoshin ryu, Toyama ryu oraz Nihon Jujutsu. Regularnie też odbywały się treningi bojutsu, hanbojutsu, hojojutsu oraz z bokkenem. Trenowane także były formy kata jujutsu (tachi waza i suwari waza).

Latem 2005 roku z powodu zmian w firmie w gestii której był budynek i sala przy ul. Torowej, zostaliśmy zmuszeni do szukania nowego lokum do treningu. Szczęśliwym trafem spotkałem wtedy przyjaciela z dawnych lat, Andrzeja Falińskiego, który zaproponował nam miejsce w swojej Opolskiej Akademii Capoeira przy ul. Magazynowej. Takim to sposobem już od nowego roku szkolnego 2005/6 rozpoczęliśmy zajęcia w nowym dojo. Brakowało tylko maty z prawdziwego zdarzenia. Lecz dzięki energicznym działaniom gospodarza obiektu, tatami w dojo zostało położone już w połowie września 2005 roku. Od tego momentu zaczęły się regularne zajęcia dwa razy w tygodniu. Niecały miesiąc później przenieśliśmy się do nowego dojo w tym samym budynku. Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2007/8 dojo zostało wyposażone w nową plandekę (zapaśniczą) przykrywającą materace znajdujące się już w dojo. W nowych, o wiele lepszych już warunkach ćwiczyliśmy w tym miejscu aż do końca października 2008 roku.

Od listopada 2008 dzieki uprzejmości Opolskiego Centrum Sztuk Walki uzyskaliśmy dostęp do nowej sali w Opolu przy ul. Drobiarskiej. Nowe i większe dojo oraz jeszcze lepsze warunki pozwolą nam na kontynuowanie treningów.KOBUKAN DOJO


Poprzednia Strona   Strona domowa