Poprzednia Strona OBRONA W POZYCJI SIEDZĄCEJ Strona domowa


Jedną z charakterystycznych cech sztuki walki JUJUTSU jest prawie nieskończona ilość odmian i technik. Inną, podobnie ważna cechą jest różnorodność pozycji podczas wykonywania tych technik. Mogę one być wykonywane na stojąco, siedząco lub leżąc. W jujutsu, techniki wykonywane z formalnej pozycji siedzącej znane są jako suwari waza. Jest ona prawie sztuka samą w sobie.

Suwari waza jest po prostu jednym ze sposobów wykonywania technik poprzez stosowanie dźwigni, unieruchomień i kontroli by pokonać przeciwnika. Jest to bardzo pożyteczne w jujutsu (także w aikido) ze względu na prawidłowe wykonywanie tych technik, co wymaga ogromnej uwagi i spokoju. Obydwie te cechy są nieodzowne przy uczeniu się jujutsu.

Teoria suwari waza mówi o wyłącznym wykorzystaniu energii ki przeciwnika, tak jak się to dzieje we wszystkich sztukach walki określanych jako "delikatne, elastyczne, miękkie i łagodne". W tym znaczeniu ki jest zdefiniowana jako wewnętrzna siła lub impet przeciwnika. Chociaż wszystkie sztuki w mniejszym lub większym stopniu wykorzystuję energię ki przeciwnika, to najbardziej jest to widoczne (wykorzystywane) w suwari waza.

Głównym celem suwari waza jest wykorzystanie ki przeciwnika przy jak najmniejszym własnym wysiłku, połączonym z minimalnym poruszaniem się (ograniczeniem ruchu), oraz kontrola ruchu przeciwnika.
W suwari waza bronisz się w pozycji siedzącej, nigdy nie stojąc na dwóch stopach.
W tym położeniu możesz wykonać rzut albo technikę sprowadzenia przeciwnika do dołu (do parteru), a następnie stosować unieruchomienie, dźwignię lub ucisk na punkt witalny. Przy wykonywaniu tych technik, ćwiczący jujutsu ma całkowitą kontrolę nad przeciwnikiem. Jeśli jest on rozluźniony, wykonuje poprawnie technikę i utrzymuje równowagę to stwierdzi, że jego przeciwnik podchodzi do niego i porusza się tak, jak on tego pragnie i to obojętnie jakiej by pozycji nie przyjął. Jednakże mimo mego zachwalania tej metody, musimy zdawać sobie sprawę z jej słabych i mocnych punktów. "NAUCZ SIĘ SZTUKI, A BĘDZIESZ W STANIE SIĘ OBRONIĆ" - tę zasadę wpajał swoim uczniom mistrz jujutsu, SANZO SEKI. Wierzył on, że systemy walki powinny być nauczane jako sztuka. Inaczej mówiąc, jeśli nauczysz się wykonywać poprawnie technikę to masz większą szansę obronienia się. W jujutsu każda technika jest specyficznym ruchem, nie tak jak np. kata w karate. Mistrz Seki wierzył w ciągłe powtarzanie i w to, że jeśli się nauczysz jakiejś sztuki walki, to ona pomoże tobie.
Suwari waza jest w dużej mierze związana z tym pojęciem, ponieważ efekt wykonywania techniki zależy od tego czy wykonasz ją prawidłowo. Jeżeli wykona się ją źle, nawet w małym stopniu, to można znaleźć się w kłopocie. suwari waza jest więc sposobem dowiedzenia się, co naprawdę wiesz i umiesz.

Większość technik jujutsu jest nauczana w pozycji stojącej (TACHI WAZA). Pozycja ta ma dużo dobrych stron stanowiąc bazę rozpoczęcia większości technik. Stojąc ma się większą równowagę. Prościej jest się poruszać od, do i dookoła przeciwnika. Także w sytuacji nagłej utraty równowagi, ciało może być łatwo przesunięte w celu jej utrzymania lub odzyskania.
Natomiast wykorzystanie technik w suwari waza ogranicza pole równowagi. Znaczy to, że w tej pozycji nie ma się szerokiej podstawy do utrzymania równowagi. Dlatego też techniki te wymagają dużo większej kontroli. Ale skoro ma się mniejsze pole równowagi, trzeba z kolei utrzymywać mniejszy obszar kontroli by prawidłowo wykonywać technikę.

W jujutsu szeroko używa się technik ręcznych (TE WAZA). Techniki te w suwari waza są stosowane przy każdym typie ataku. Chociaż termin te waza odnosi się ogólnie do technik ręcznych, to w przypadku stosowania w suwari waza powinien odnosić się do technik ręki, nadgarstka i palców. Te waza wymaga mniejszego obszaru kontroli i poprzez opanowanie ręki, nadgarstka i palców atakującego, można kontrolować całe jego ciało.
Wykonywanie suwari waza jest dość proste i bezpośrednie. Chociaż istnieją wyjątki, te same reguły odnoszą się do większości technik. Trzeba pamiętać, że w suwari waza nacisk kładzie się na prostotę.
Należałoby teraz poszukać plusów tej metody gdyż niektórzy mogą poddać w wątpliwość wartości suwari waza zastanawiając się, co wnosi ona do ćwiczeń lub do sytuacji na ulicy ? Mogłoby się wydawać, że ćwiczenie tego jest stratą czasu, bo któż zamierza się bronić siedząc?
Zamiast kwestionować przydatność i wartości suwari waza lepiej zaakceptować jej ćwiczenie ze względu na wartość tej techniki, bowiem posiada ona liczne zalety dla każdego ucznia.
Po pierwsze, pomaga ćwiczącym poprawiać swą równowagę i wykorzystanie energii ki.
Jeśli technika nie jest wykonywana poprawnie w małym obszarze kontroli, utrata równowagi jest nieunikniona. Używanie ki jest również rozwijane ze względu na małą podstawę. Koniecznością jest kontrolowanie i wykorzystanie w pełni ki przeciwnika podczas minimalnego użycia własnej.
Po drugie, suwari waza pomaga również w poszerzaniu wiedzy na temat innych technik.
W związku z tym, że ma się mniejszy obszar kontroli i trzeba wykorzystywać ki, istnieje sposobność stosowania obu w poprawnym wykonywaniu już znanych technik.
Poprzez ćwiczenia z małej podstawy techniki te waza można kończyć bardzo perfekcyjnie.
W ten sposób, gdy wykonuje się te techniki w tachi waza, staną się one bardziej płynne i efektywne. Okaże się, że można lepiej wykorzystać ki przeciwnika przeciwko niemu samemu.
Po trzecie, ćwiczący suwari waza ma znaczną wprawę w stosowaniu dźwigni i kontroli oraz przy sprowadzaniu przeciwnika do dołu i przy rzutach. Wykonując techniki z różnych postaw uzyskuje się inny wymiar do programu instruktażowego. Ćwiczący mają możliwość stosowania technik z tachi waza do suwari waza i odwrotnie.

Istnieje jeszcze dalsza dodatkowa zaleta suwari waza. łatwiej jest kontrolować przeciwnika pozostając w tej pozycji. Ponadto w suwari waza nie trzeba przemieszczać się w stronę przeciwnika a poprzez zastosowanie dźwigni, kontroli lub nacisku na punkty witalne przeciwnik przesunie się w twoim kierunku z nadzieją, że uniknie unieruchomienia lub bólu zadanego przez ciebie.
Rozważając w dalszym ciągu przydatność suwari waza, można stwierdzić że metoda ta może być łatwo wykorzystana także w sytuacji ulicznej.
Jak wiadomo, jest stosunkowo łatwo obronić się stojąc, gdyż przeważająca część szkolenia w większości systemów walk dotyczy właśnie obrony w tej pozycji. Techniki takie są względnie łatwe do nauczenia, wymagają mniej czasu i ćwiczeń do ich opanowania i wyglądają wykwintniej. Natomiast obrona w pozycji siedzącej jest trudniejsza do opanowania i wymaga więcej ćwiczeń.

Ćwiczący mogą nie lubić obrony na ziemi, np. leżąc (NE WAZA), gdyż wydaje im się że są niezdarni i skrępowani. Jednakże trening w suwari waza pomoże przezwyciężyć im ten problem. Również pomoże im w zrozumieniu tego, że są w stanie obronić się gdy siedzą lub w momencie wstawania. Ponieważ obrona w pozycji przyziemnej jest najtrudniejszą obroną, ćwiczący nabywają praktykę w obronie na tym krytycznym obszarze. Chociaż nie będą może mieli okazji rozpocząć wykonywanie techniki od pozycji siedzącej w sytuacji ulicznej, to na pewno będą w stanie efektywniej się obronić i powalić przeciwnika.

Suwari waza jest więc po prostu jedną z form ćwiczeń jujutsu. Jej celem jest perfekcja w stosowaniu technik i uzyskaniu energii ki. Jej wartością jest to, że pomaga stać się lepszym i bardziej efektywnym w tej sztuce walki.


Eryk Murlowski

Poprzednia Strona   Strona domowa