Poprzednia Strona SYLWETKI MISTRZÓW Strona domowa


Shihan Vernon C. F. Bell Shihan Vernon C. F. Bell

Prezes EJJU

Założyciel Brytyjskiej Federacji Jujutsu

Współzałożyciel European Jujutsu Union

Założyciel Junsui Rikuchi Renmei


10 Dan Jujutsu (EJJU, IJJF)
Czarny Pas Karate
3 Dan Judo


Vernon Bell urodził się 9 października 1922 w Ilford (Essex) jako jedyny syn Leonarda i Elsie Bell. Był legendą Bujutsu na wyspach Brytyjskich. Wyjątkowe umiejętności zawdzięczał miedzy innymi posiadaniu doskonalej pamięci wzrokowej "fotograficznej", oraz poświęceniu z jakim studiował Japońskie Sztuki Walki. Dr. Bell trenował z wieloma wybitnymi japońskimi mistrzami, specjalistami wielu różnych sztuk walki.

Naukę sztuk walki Dr Bell rozpoczął w 1939 roku w Wielkiej Brytanii trenując Jujutsu. W 1940 roku kontynuuje naukę Jujutsu w Afryce Południowej w klubie "Strand street Keikojo " pod okiem mistrza kyoshi Seishi Teppie. W tym czasie stacjonował tam jako żołnierz RAF-u, specjalista od radarów (kontrola pocisków V1 i V2) i łączności. Po odbyciu służby wojskowej w 1946 rozpoczął pracę w jednym z londyńskich banków. Później związany ze stowarzyszeniem zdrowia i rekreacji otworzył klub siłownię i stał się członkiem - założycielem Amatorskiego Stowarzyszenia Judo. W 1949 roku został profesjonalnym instruktorem judo. W 1952 roku otrzymał stopień 1 Dan judo, a już rok później został promowany na stopień 2 Dan.

Pogłębia swoja wiedzę o tej sztuce walki w trakcie treningów z Harry'm Johnson'em, który trenował z Seishi Teppie przez wiele lat. Kontynuuje naukę jujutsu ucząc się od Alfred'a J. Morgan'a i Otani Masaturo, którzy byli uczniami Tani Yukio, który przybył do Wielkiej Brytanii w 1899 roku. Zostaje uchi deshi wielkiego mistrza Hanshi Abe Kenshiro z Butokukai Kyoto. Ćwicząc pod jego okiem otrzymuje w 1955 roku potwierdzenie stopnia 2 Dan judo, a w 1958 mistrz promuje go na stopień 3 dan. Dr Bell rozszerza swoja wiedzę o naukę bojutsu, jujutsu i aikijutsu, otrzymując pierwsze stopnie w jujutsu.

Na początku lat pięćdziesiątych zaczyna trenować Karate w siedzibie Francuskiej Federacji Karate w Paryżu. W 1957 roku z rąk mistrza Mochizuki Minoru otrzymuje shodan. Zakłada Brytyjską Federację Karate, organizację tą związuje z Yoseikan Hombu w Shizuoka w Japonii. W 1963 roku jako współzałożyciel uczestniczy w tworzeniu Europejskiej Federacji Jujitsu (EJJU). W tym samym roku wraz ze swoją drużyną karate, której kapitanem był Terry Wingrove, bierze udział w Międzynarodowym Turnieju Karate w Paryżu.

Vernon Bell pionier Brytyjskiego Karate sprowadził z Japonii do Wielkiej Brytanii wielu znakomitych mistrzów Karate, w tym: Murakami Tetsugi, Mochizuki Hiroo, Kanazawa Hirokazu, Enoeda Keinosuke, Kase Taiji oraz Shirai Hiroshi.

Wśród mistrzów którzy odwiedzili wyspy Brytyjskie, dzięki Dr Bell, byli Harada Mitsusuke i Nambu Yoshi. Mistrz Enoeda powiedzial o Dr Bell : "On jest wielki, ponieważ odkrył Karate dla Anglii. Dodatkowo zaprosił nas. Wielki Mistrz."

Polski akcent działalności Dr Bella w zakresie jujutsu rozpoczął się w grudniu 1983 roku poprzez kontakt z Panem Romanem Braunem z TKKF Stadion w Warszawie, dla którego to ośrodka EJJU nadała oficjalne przedstawicielstwo. Ten pierwszy tak istotny dla rozwoju jujutsu w Polsce dokument podpisał prócz Dr Vernona Bella (8 dan) także H. Czerwenka-Wenkstetten (7 dan) oraz Leny Devis (3 dan). W tym samym roku, ale wcześniej Dr Bell podpisał honorowe członkostwo w EJJU oraz nominację na stopień 4 dan Goshin jutsu dla polskiego instruktora Andrzeja Trepte. Jednym z ostatnich dokumentów podpisanym przez Dr. Bella były certyfikaty dla studentów - instruktorów Centrum KOBUDO KENKYUKAI, które osobiście wraz z Hanshi Terry Wingrove wręczał im w 1996 na seminarium jujutsu w Liverpool.

Sensei Vernon Bell zmarł 27 lutego 2004 o godzinie 16.00 w wieku 81 lat. Odszedł po walce z chorobą, otoczony członkami rodziny.

Powrót do listyPoprzednia Strona   Strona domowa