Poprzednia Strona SYLWETKI MISTRZÓW Strona domowa


Hanshi Patrick McCarthy Hanshi Patrick McCarthy

Dyrektor Międzynarodowej Federacji Ryu Kyu Karate

Uczeń słynnego mistrza Itosu Ankoh "pradziadka współczesnego karate"

9 dan Koryu Uchinadi


Patrick McCarthy, syn kanadyjskiego emigranta urodzony w 1954 r., mieszka w Brisbane w Australii. Jego zainteresowania obejmują wszelkie systemy karate, średniowieczną europejską i japońską szermierkę, japońską kulturę oraz tłumaczenia starych dokumentów na temat sztuk walki. Wydał wiele publikacji o sztukach walki tłumaczonych m.in. na język rosyjski, niemiecki, włoski, czeski, francuski i hiszpański. Wydał też wiele edukacyjnych materiałów na VHS i DVD. Wielokrotnie brał udział w dokumentalnych programach telewizyjnych, jego wizerunek zdobił międzynarodowe magazyny i pisma sztuk walki. Otrzymał wiele nagród z kilku instytucji, w tym rządu Kanady, US Naval Academy, amerykańskich organów ścigania, wojskowych Izraela oraz Organizacji Światowej IZ.

Od dzieciństwa studiował judo, którego treningi rozpoczął w 1965 roku pod kierunkiem Carla "Dutchie" Schell. W 1967 roku rozpoczął treningi karate w Saint John YMCA, a rok później pod okiem sensei Adriana Gomes. Od 1973 roku pracował już jako instruktor w pełnym wymiarze. Jednym z jego mistrzów karate był Richard Kim (1917-2001). W połowie 1980 roku wyruszył na Okinawę do swojego mistrza studiować karate. Jego bezpośrednim nauczycielem jest Kinjo Hiroshi (1919-), bezpośredni uczeń mistrzów Oshiro Chojo (1887-1935), Gusukuma Shinpan (1890-1954), Tokuda Ambun (1886-1945) i Hanashiro Chomo (1869-1945). Mistrzowie Oshiro, Gusukuma, Tokuda i Hanashiro pobierali nauki bezpośrednio pod kierunkiem sławnego mistrza Itosu Ankoh (1832-1915), człowieka uważanego za pradziadka współczesnego karate.

Patrick posiada oficjalne japońskie akredytacje w tradycyjnym karate (poziom 9 dan i tytuł Hanshi) oraz licencję międzynarodowego instruktora. Posiada też poziom yudansha w jujutsu, judo, Yamane ryu Kobudo oraz Sugino-Ha Katori Shinto ryu kenjutsu. Obecnie pracuje jako dyrektor Międzynarodowej Federacji Ryukyu Karate, która ma stałe członkostwa w dwudziestu pięciu krajach, i spędza dużo czasu na nadzorowanie działalności i nauczania specjalnych MasterClass (seminaria aplikacji Kata).

Hanshi Patrick McCarthy znany jest też polskim instruktorom sztuk walki. Poprzez przyjacielskie powiązania z hanshi Terry Wingrove, kilkunastoosobowa grupa przedstawicieli Centrum Kobudo Kenkyukai miała możliwość ćwiczyć pod jego nadzorem w lipcu 2006 roku. To pierwsze spotkanie polskich studentów odbyło się w Birmingham (Anglia) z okazji wielkiej gali sztuk walki SENI 06. Kolejne spotkanie, treningi i pokazy miało miejsce rok później w Londynie na SENI 07. 13 maja 2008 roku w przepięknej miejscowości Skalina na Słowacji odbyło się międzynarodowe seminarium Ryukyu Karate, które prowadził Hanshi Patrick McCarthy. Sensei przedstawił na seminarium formy kata karate z Okinawy oraz interpretacje. Gośćmi zaproszonymi na to seminarium byli m.in. przedstawiciele Centrum Kobudo Kenkyukai.


Hanshi Patrick McCarthy i Hanshi Terry WingroveMcCarthy demonstruje formy kataMcCarthy w jednej z technik walki w parterze
Hanshi Patrick McCarthy w trakcie szkoleniaHanshi Patrick McCarthy na Słowacjiokładki DVDPowrót do listyPoprzednia Strona   Strona domowa