Poprzednia Strona SYLWETKI MISTRZÓW Strona domowa


Hanshi Tino Ceberano Hanshi Tino Ceberano

Jeden z ostatnich uczniów słynnego Gogen "Kot" Yamaguchi

"Ojciec" australijskiego karate

Założyciel i Szef Instruktorów organizacji I.G.K


9 dan GOJU KARATE-DO


Constantino "Tino" Ceberano - urodził się na wyspie Kauai (Hawaje) w 1942 roku. Syn emigranta z Filipin, który przybył na Hawaje jako zawodowy bokser. W młodości Ceberano ćwiczył boks i judo, osiągając w tym ostatnim czarny pas. Później, od koreańskiego weterana dowiedział się o karate, wtedy jeszcze pod nazwą kempo. Ta sztuka walki natychmiast przyciągnęła jego uwagę. W 1958 roku rodzina Ceberano opuściła Kauai i osiedliła się w Honolulu. Tam młody Ceberano poznał karate Goju ryu. Jego pierwszymi nauczycielami byli Anton Navas i Masaichi Oshiro. Rok później Ceberano wstąpił do Piechoty Morskiej USA. Wojskowy życie i związane z nim trudy i podróże nie pozwalały na ciągłość szkolenia w karate, ale Ceberano był wytrwały i w 1963 roku zdobył 1 dan w karate Goju Kai pod kierunkiem sensei Oshiro. Ceberano poślubił Australijkę Cherie w Melbourne w 1963 roku. Jego najstarszy syn, Paweł Ceberano prowadzi teraz Martial Ceberano Arts Academy. Drugi syn, Phil Ceberano jest znakomitym gitarzystą, natomiast córka, Kate Ceberano jest uznaną piosenkarką.

W tym okresie poznał mistrza Gogen "Kot" Yamaguchi, założyciela Goju Ryu karate i został jego bezpośrednim uczniem. Na prosbe swego nauczyciela Ceberano przeniósł się do Australii w 1966 roku w celu powołania tam organizacji Goju Kai Karate. W tym czasie osiągnął poziom 3 dan. Wcześniej jednak założył Goju Kai dojo w Monash University w Nowej Południowej Walii (1963) i dopiero stamtąd udał się Melbourne. W 1989 roku, po śmierci jego mistrza Gogen Yamaguchi, rada seniorów Goju Kai upoważniła Tino Ceberano do utworzenia własnej organizacji: Międzynarodowe Goju Karatedo (IGK). Tino Ceberano osiągnął 7 dan w lutym 1992 roku. Zagrał też rolę Lau w filmie Under the Gun (1995). W 2007 roku Ceberano został powołany na przewodniczącego Australijskiej Rady Sokeship, posiadając wtedy stopień 8 dan i reprezentując systemy: Okinawa Kobudo, Filipino Arnis, Sipaan, Judo, Aikido, Juijitsu. Obecnie Kancho Tino Ceberano posiada stopień 9 dan, który została mu przyznany w 2008 roku. Sensei Tino jest czołową postacią w australijskiej historii sztuk walk.

Polscy studenci mieli możliwość poznania Tino Ceberano dzięki Terry Wingrove, który zaprosił go do Birmingham Anglii w 2006 roku na SENI 06, wielką galę sztuk walki. Tino prezentował tam swoją sztukę walki, nauczając m.in. członków Centrum Kobudo Kenkyukai. Kolejne spotkanie z grupą przyjaciół z Polski Tino Cenberano miał na kolejnej gali sztuk walki SENI 07 w Londynie w maju 2007 roku. Tam wspólnie z grupą polskich instruktorów uczestniczył w pokazach. W czerwcu 2008 roku hanshi Terry Wingrove zrobił wielką niespodziankę swoim polskim uczniom, zapraszając Tino Ceberano do Polski, gdzie razem z sensei Alanem Ruddockiem wzięli udział w seminarium aikido, karate jutsu i yawara. XIX Seminarium yawara odbyło się w Gdańsku, a organizatorem był gdański Bujutsukan dojo z ramienia Centrum Kobudo Kenkyukai. Sensei Ceberano prowadził tam zajęcia karate jutsu, formy kata karate goju ryu i techniki eskrima. Dwa lata później, w kwietniu 2010 roku Tino Ceberano na zaproszenie Terry Wingrove znów zawitał do Polski. Tym razem wziął udział w XXIII gasshuku yawara zorganizowanym przez wrocławski oddział Centrum Kobudo Kenkyukai. Wspaniała postawa Ceberano jak i doskonały sposób prowadzenia zajęć zjednał mu kolejnych zwolenników i przyjaciół.


Tino Ceberano demonstruje technikę dźwigniTino Ceberano demonstruje techniki z tonfąHanshi Ceberano prowadzi zajęcia na seminarium (Wrocław 2010)
Hanshi Ceberano z przyjaciółmi - (od lewej) Kancho Dennis Hanover, Hanshi Terry Wingrove, Shihan Alan Ruddock, Hanshi Patrick McCarthyWrocław 2010 - shihan Alan Ruddock, hanshi Tino Ceberano, shihan Eryk Murlowski, hanshi Terry WingroveHanshi Tino Ceberano i Shihan  Alan Ruddock z polskimi instruktorami z Centrum Kobudo Kenkyukai (SENI 06 Birmingham 2006)Powrót do listyPoprzednia Strona   Strona domowa