Biografia Terry`ego Wingrove


Dyrektor Techniczny : MIĘDZYNARODOWEGO KARATE JUTSU
MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI JUJITSU
MIĘDZYNARODOWEJ FEDERACJI KARATE KOSHIKI
BRYTYJSKIEJ FEDERACJI KARATE KOSHIKI7 Dan w Karate (FAJKO, WUKO), 9 Dan w Jujitsu (EJJU, IJJF), 3 Dan w Aikido, 3 Dan w Judo


    Terry urodził się 8-go maja 1941 roku w Londynie. Pierwszy raz ze sztukami walki zetknął się w wieku 11-stu lat ćwicząc Judo w klubie Budokwai w Londynie. Jako szesnastolatek uczył się pod nadzorem Vernona Bella. Mając lat 17-ście zapisał się na lekcje Jujitsu i Karate u Vernona Bella, pierwsze i jedyne ówcześnie lekcje Karate w Wielkiej Brytanii. Zapał Terrego by powiększyć własną wiedzę, przejawiał się nauką pod kierunkiem wszystkich instruktorów, których Vernon Bell zapraszał do Anglii. Byli to między innymi Huang Nam i Tetsugi Murakami, którzy oboje nauczali Yoseikan Karate. Terry również wziął udział w pierwszym w Wielkiej Brytanii kursie Aikido, który prowadził Tadashii Abe w 1960 roku.

    Pod koniec lat 60-tych Terry wyjeżdżał do Paryża, żeby się uczyć u Tetsugi Murakami w Dojo Henry'ego Plee. W tym czasie również uczestniczył w niesławnych lekcjach Jima Alcheiks'a - wspaniałego, francuskiego nauczyciela Karate, który studiował sztuki walki w Japonii w latach 50-ych, a później zginął z rąk policji antyterrorystycznej w Algierii w 1962 roku.

    W 1963 roku, Terry był asystentem instruktora Karate i Judo w Wielkiej Brytanii. W grudniu tego roku, przewodniczył pierwszej brytyjskiej grupie Karate w Paryżu, gdzie wraz z Jimmy'em Neal reprezentował najwyższy stopień wśród Brytyjczyków 1-Kyu z Vernonem Bellem jako trenerem narodowej reprezentacji. W reprezentacji byli również: B. Hammond, A. Sherry i A. Smith.

    W 1965 roku Vernon Bell zaprosił do Anglii przedstawicieli JKA (Japan Karate Association) i w lecie tego roku przybyli mistrzowie: Kase, Kanezawa, Enoeda i Shirai. Terry miał już wtedy 24 lata i wiedział, że chce wyjechać do Japonii by zaczerpnąć wiedzę ze źródła i trenować Karate, Aikido i Jujitsu. Ożenił się w 1965 roku i wyjechał za Shirai Sensei do Cape Town w Południowej Afryce, gdzie mistrz nauczał w Dojo Hugh St John Thompson'a. Wreszcie w 1967 roku Terremu udało się uzyskać pozwolenie na pracę w Japonii, do której przybył w sierpniu 1967 roku. Został zatrudniony jako nauczyciel wychowania fizycznego w Międzynarodowej Szkole Marist w Kobe i przyłączył się do największego Dojo Karate w dziedzinie Shito-Ryu pod kierunkiem Chojiro Tani. Został też sekretarzem międzynarodowej organizacji treningów Shukokai wraz z mistrzami Kimura i Tani. Sensei Tani był nauczycielem i wykładowcą uniwersyteckim, doskonale władajacym angielskim i budzącym wielki respekt jako pierwotny student Mabuni.

    W połowie lat 60-tych dokładano usilnych i szczerych starań w zjednoczeniu wszystkich stylów Karate, głównie dzięki pomocy i wsparciu finansowemu jednego z najbogatszych Japończyków - Ryoichi Sasakawa. Sensei Tani przedstawił i zarekomendował Sasakawie Terry'ego, który otrzymał pozycję sekretarza Federacji Wszystkich Japońskich Organizacji Karate - FAJKO (ang. Federation All Japan Karate Organisations) oraz Światowej Zjednoczonej Organizacji Karate - WUKO (ang. World Union of Karate Organisations). Był jedynym obcokrajowcem pracującym w organizacjach FAJKO i WUKO.

    W 1970 roku Terry pomógł zorganizować pierwsze Światowe Zawody Championów Karate, a później podróżował po Świecie jako członek WUKO. To były dla Karate tzw. "złote lata" kiedy wielcy mistrzowie tacy jak Nakayama, Yamaguchi, Ohtsuka, Iwata, Tani, Mabuni i wielu innych, razem nauczali i przyznawali stopnie na kursach instruktorskich. Terry uczestniczył w pierwszym, sławnym kursie wszystkich stylów w 1972 roku w Chiba, niedaleko Tokyo, gdzie zdobył swojego 5-tego Dana.

    Terry studiował również Jujitsu i Aikido, i był zapraszany jako instruktor do wielu krajów. W ciągu 21 lat jakie spędził w Japonii, pozycja sekretarza FAJKO i WUKO otworzyła mu drogę do uczenia się u wielkich mistrzów sztuk walki. Terry otrzymał swojego 7-ego Dana (Kyoshi) w 1989 roku z rąk Masafumi Suzuki (10-ty Dan), założyciela Seibukan w Kyoto.

    Pasją Terry'ego jest Karate rozumiane jako "sztuka walki", a nie sport. Jego poszukiwania i wnikliwe studia Karate, zaprowadziły go do wielu miejsc m.in. Japonii, Okinawy i Chin. To również stało się możliwe dzięki interesom Terry'ego, który połączył naukę sztuk walki i handel orientalnymi dziełami sztuki.

    Terry uwielbia nauczać i jest wciąż rozchwytywany przez zwiększającą się liczbę naśladujących go, utalentowanych studentów z różnych stron świata. Dla Terrey'ego nie ma miejsca na politykę w sztukach walki, on zwyczajnie czerpie zadowolenie z faktu, że może przekazać swoją rozległą wiedzę uczniom i nauczycielom bez względu na wiek, czy stopień. Odmawia przyjęcia zapłaty za swoją naukę, gdyż jak mawia, naucza ponieważ "chce", a nie dlatego, że "musi".

    Terry jest zawsze chętny do dyskusji na temat Karate oraz ogólnie sztuk walki i można się z nim kontaktować przez email: budosensei@budosensei.com, lub tel. (0044) 0 7708888880

Eryk Murlowski